preloader

Pzt-Cum (08:00 - 18:00)

Paz-Cmt (10:00 - 15:00)

İstanbul, Batı Ataşehir

AĞAOĞLU MYWORLD, SUNCİTY, 2C-16

Edit

Online Görüntülü Görüşme

Online Görüntülü Görüşme ve E-posta servisimiz ile artık sizlere daha hızlı hizmet veriyoruz. Sizde hemen online randevunuzu alın.

İletişim

Blog

SEMPATEKTOMİ AMELİYATININ YAN ETKİLERİ VE TEDAVİSİ

SEMPATEKTOMİ AMELİYATININ YAN ETKİLERİ VE TEDAVİSİ

Aşırı terlemesi olanların tedavilerinde 2 farklı yaklaşım uygulanmaktadır. Birincisi, cerrahi yaklaşım (ETS – endoskopik torakal sempatektomi; açık yaklaşım ya da kapalı klipsli ETS yaklaşımı) diğeri ise cerrahi-dışı yani tıbbi (medikal) tedavi yaklaşımıdır. Tıbbi yaklaşımda cerrahi dışı ilaçlar, losyonlar, kremler, iyontoforez (düşük voltajlı elektrik akımı el veya ayak terlemesi için düzenli aralıklarla uygulanır) ve botoks uygulamasıdır (daha çok koltuk altı terlemesi için uygulanır).

Sempatektomi ameliyatı, aşırı terleme (hiperhidroz), yüz ve boyun kızarması (blushing), ve koltukaltı kötü koku (bromhidoz) için başarısı çok yüksek kapalı torakoskopik bir kısa cerrahi tedavi seçeneğidir.

Ancak, bu ameliyatın yan etkileri de mevcuttur:

  • Reaktif (kompensatuvar) terleme; Vücutta başka bölgelerde (sırt, karın, göğüs, popo, bacak arası, bacaklar, vs.) terleme olabilir.

Tedavi; Önce yine yeni bir endokrinoloji ve dermatoloji muayenesi olunmalı. Karaciğer ve böbrek enzimleri kan testleri normalse Göğüs Cerrahisine gelinmeli.

-İlaç tedavisi (oxybutinin): Uygun doz ve takiple %75 hastada ciddi rahatlama sağlanmaktadır.

-İlaç tedavisi yeterli başarıya ulaşmazsa veya karaciğer ve böbreklere dokunursa son seçenek olarak kapalı torakoskopik “sinir birleştirme” ameliyatı iki taraflı aynı seansta yapılmaktadır. Etki 2 ayda hissedilmeye başlar ve 6 ayda oturur. Bura da başarı hastaların %75’inde elde edilmektedir.

  • Horner sendromu (%0.5). Genellikle tek taraflı ve 3-4 ayda geçici.
  • Kuruluk (%9). Ellerde görülür. Nemlendirici ihtiyacı ve yeterli su alımı önemlidir.
  • Gustatuvar terleme; yemeklerden sonra yüzde görülen terleme
  • Pnömotoraks (3.9%. Drenaja (havanın boşaltılmasına) ihtiyaç yoktur çoğunlukla.
  • Ağrı (hafif-orta düzeyde çoğu hastada ameliyat yerinde vardır). Ağrı kesicilerle gayet iyi kontrol edilmektedir.
  • Nüks (%3.7; özellikle koltukaltı terlemesi olanlarda daha yüksek). Sempatektomi yeniden uygulanabilir.
  • Kalp hızında %10 azalma; ameliyat öncesi istirahatte alınan *EKG’de kalp hızı 55 atım/dakikadan fazla olmalıdır. Daha yavaş ise ameliyat yapılmamalıdır.