preloader

Pzt-Cum (08:00 - 18:00)

Paz-Cmt (10:00 - 15:00)

İstanbul, Batı Ataşehir

AĞAOĞLU MYWORLD, SUNCİTY, 2C-16

Edit

Online Görüntülü Görüşme

Online Görüntülü Görüşme ve E-posta servisimiz ile artık sizlere daha hızlı hizmet veriyoruz. Sizde hemen online randevunuzu alın.

İletişim

Blog

FARKINDALIK TEMELLİ BİLİŞSEL HİPNOTERAPİ VE HİPERHİDROZ

FARKINDALIK TEMELLİ BİLİŞSEL HİPNOTERAPİ VE HİPERHİDROZ

Farkındalık temelli bilişsel hipnoterapi, cilt bozukluklarının fiziksel, duygusal, zihinsel ve/veya manevi yönlerini iyileştirmek için bilişsel-davranışçı terapi ve hipnoterapiyi bütünleştirir. Farkındalık meditasyonu dahil olmak üzere meditasyon ve hipnoz, psiko-nöro-endokrin immünolojik mekanizmalar yoluyla cilt bozukluklarında odaklanma ve spesifik gelişmeler sağlamaya yardımcı olmak için trans fenomenini kullanır.

Farkındalık temelli bilişsel hipnoterapi, hastalara yardım etmek için çok yönlü bir yaklaşım kullanır. Bütünleştirici yaklaşımı çoğu zaman parçalarının toplamından daha etkili olabilir. Zihnin cildi nasıl etkileyebileceğinin ve cildin zihni nasıl etkileyebileceğinin altında yatan bazı mekanizmaların anlaşılması kavramsal olarak yararlıdır. Aşırı ihtiyatlı olma hali, dehşet ve korku hızlı nefes ve baskın yüksek sempatik sinir sistemi (SNS) bu durumun oluşmasına eşlik ediyor. Dövüş veya uçuş tepkisi ile ilişkili yüksek SNS baskınlığı, akne, atopik dermatit, sedef hastalığı ve diğerleri gibi cilt rahatsızlıkları gibi enflamatuvar koşulları alevlendirebilen inflamatuvar tepkiye eşlik eder. Meditasyon ve hipnoz, psiko-nöro-endokrin-immünolojik mekanizmalar yoluyla cilt hastalıklarına müdahaleye izin verir. Nöropeptitler ile diğer enflamatuvar mediatörler ve cilt hücreleri arasında yüzeysel deri ve derin deri ve deri altı yağları arasında bir etkileşim vardır.

Hipnoz ile Müdahale

Hipnoz, çok çeşitli cilt hastalıklarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bunlar arasında akne ekzokusu, alopesi areata, atopik dermatit,…, herpes simpleks, hiperhidroz, iktiyoz vulgaris, liken planus, nörodermatit bulunur.

Meditasyon ile Müdahale

Aynı zamanda, meditasyonel indüksiyon ve bakım teknikleri dikkatleri ve odakları değiştirir. Dikkatli meditasyon için, nefese odaklanan, nefes alıp veren ve nefesi yavaşlatan bir nefes uyarılmasını sıklıkla kullanılır. Hem dikkatlilik meditasyonu hem de yoğunlaştırıcı meditasyonun stresi azalttığı uzun zamandır bilinmektedir.

Uygulanan Teknikler

  1. Derin nefes gevşemesini yavaşlatır.
  2. İlerleyici kas gevşemesi;
  3. Güvenli ve hoş bir yere yönlendirilmiş veya kendi kendine güdülen görüntüler – derin sakinliği arttırdığı ve iyileşmeyi iyileştirdiği tespit edilen gevşeme tepkisi üretebilir.

“Progresif kas gevşemesinin”, biofeedback ile karşılaştırıldığında ve Raynaud hastalığı olan hastalarda el ısınması konusunda otojenik eğitim ile eşit derecede etkili olduğu gösterilmiştir. Gevşeme yanıtından faydalanma olasılığı olan cilt hastalıkları arasında akne, atopik dermatit, hiperhidroz (aşırı terleme) bulunur.

“Farkındalık meditasyonu”, Jon Kabat-Zinn (1990) tarafından stresi azaltmada tıbbi kullanım için uyarlanmıştır. Farkındalık meditasyon grubuna katılanların, kontrol grubuna kıyasla influenza aşısına karşı antikorları önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir. “Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programı” (MBSR), nefes alma teknikleri, beden hissi farkındalığı ve yoga esnemesinin öğretildiği haftalık 2 saatlik derslerle 8 haftalık bir kurstan oluşuyordu. Farkındalık-temelli bilişsel hipnoterapi, halihazırda niyet, farkındalık, kabul ve şükranla olanlarla, yargılamasız gözlemleme de dahil olmak üzere çeşitli farkındalık unsurlarıyla hipnozlu ego güçlendirmeyi bütünleştirir.

 Kaynaklar
Shenefelt PD. Mindfulness-Based Cognitive Hypnotherapy and Skin Disorders. Am J Clin Hypn. 2018 Jul; 61(1): 34-44.