preloader

Pzt-Cum (08:00 - 18:00)

Paz-Cmt (10:00 - 15:00)

İstanbul, Batı Ataşehir

AĞAOĞLU MYWORLD, SUNCİTY, 2C-16

Edit

Online Görüntülü Görüşme

Online Görüntülü Görüşme ve E-posta servisimiz ile artık sizlere daha hızlı hizmet veriyoruz. Sizde hemen online randevunuzu alın.

İletişim

Blog

KOLTUK ALTI TERLEMESİNİN ÇÖZÜMÜ NEDİR?

KOLTUK ALTI TERLEMESİNİN ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Aşırı koltuk altı terlemesi problemi olanlar bu rahatsızlıktan kaynaklı büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Koltuk altı terlemesi sebepleri çok belirgin değildir. Genellikle beynimizde oluşan kimyasal sempatik deşarj sonrası özellikle yüz, eller, koltuk altı ve ayaklarda aşırı terleme meydana gelmektedir. Bu terlemenin miktarı bazı kişilerde oldukça fazla olmaktadır. Aşırı terlemeyi kontrol etmek veya önlemek çok ciddi sorun haline gelmektedir.

Aşırı koltuk altı terlemesinin oluş mekanizması çok belirgin değildir. Aşırı terlemeyi başlatan ve hızlandıran nedenler vardır. Aşırı sıcaklar, acılı ve baharatlı yemekler yemek, bunlardan daha önemlisi başka bir kişiyle göz teması kurmak, karşılıklı konuşmak bile aşırı terlemeyi tetikleyebilir. Diğer taraftan bir sunum yapmak, toplantıya katılmak, sınav veya iş görüşmesi sırasında, bir performans sırasında (konser vermek, konuşma yapmak) kısaca toplum içerisinde aşırı koltuk altı, el, yüz terlemesi meydana gelebilir ve bu kontrol edilemez. Ancak o ortamdan çıkıldığında bir süre sonra geçer. Fakat terlemesi aşırı olan kişiler yukarıda sayılan durumların tekrar olacağı endişesi ve kaygısı ile toplum içerisine girmek istemezler, uzak dururlar ve bu süreç bir süre sonra sosyal fobiye dönüşür. Bu bireyler içine dönük ve toplumdan soyutlanmış kişiliklere bürünürler. Hekimler tarafından koltuk altı terlemesi tanısı koyularken, hastalar genellikle aşırı terleme probleminden uzun yıllardır şikayetçi olduklarını dile getirirler. Ayrıca tedaviye yönelik birçok yöntem (ilaç, krem, pudra, botoks) kullandıklarını ama sadece geçici ve kalıcı olmayan çözümler bulabildiklerini ifade ederler.

Aşırı Terlemede Tedavi

Aşırı koltuk altı terlemesinin tedavisinde çok fazla tıbbi tedavi yöntemi olmasına rağmen bunların hiçbiri cerrahi tedavi kadar etkili ve kalıcı değildir. Cerrahi tedavi klipsli ETS ameliyatıdır (endoskopiktorasik sempatektomi). Bu ameliyat tamamen kapalı bir yöntemle ve VATS denilen video torakoskopi sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Genel olarak klipsli ETS ameliyatı olarak bilinir. Bahsedilen klipsler titanyumdan yapılmaktadır. Klipsli ETS ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Anesteziden önce mutlaka hekim hastayı değerlendirerek varsa tüm eksikleri tespit eder. Gerekli diğer konsültasyonlar (dahiliye, nöroloji, psikiyatri, vb.) tamamlanır. Tüm bu eksikler giderildikten ve genel anestezi almaya engel bir hâl olmadığı kanaatine varıldığında (elbette varsa olası tüm ameliyatla, genel anestezi ile ilgili riskler hastaya ayrıntılı olarak ameliyattan önce anlatılmalıdır) hasta için ameliyat günü tespit edilir. Aynı seansta her iki tarafa müdahale yapılır. Kapalı yöntemle klips uygulaması yapılır. Koltuk altına gelen sempatik sinirlerin düğümleri bulunur (bunlar T3 ve T4 seviyeleridir). Bu düğümlerin hem üzerinden hem de altından titanyum klipsler yerleştirilir (bazen koterizasyon – yakma veya kesme yöntemleri de kullanılabilir). Olası Kuntz siniri varlığını düşünerek (%40 hastada mevcuttur) ilgili kaburgaların iç yüzlerinde çizgi şeklinde koter ile yakma uygulaması yapılır. Bu da olası nüksleri ve başarısızlıkları en alt düzeye indirir. Klipsler uygulandıktan 10-15 dakika sonra ellerin ısındığı ve koltuk altında terlemenin kaybolduğu tespit edilir. Bu ameliyatlardan sonra hastaların çoğunda hafif olmak kaydıyla %80’inde dengeleyici terleme durumu (göğsünde, sırtında, karın bölgesinde veya kasıklarında) meydana gelir.

Ameliyat öncesinde hastayla ameliyat hakkında ve sonrasında olabileceklerle ilgili her şey açık bir şekilde anlatılmalıdır. Hastaların çoğu sabah ameliyat oluyorlarsa akşam yapılan muayene sonrası aşırı koltuk altı terlemesi sorunu ortadan kalkmış bir vaziyette taburcu edilirler. Bir hafta sonra kontrole çağrılırlar. Bu arada doktorlarının vereceği ilaçları (ağrı kesici, antibiyotik, vb.) kullanmaları ve günlük bir defa pansumanlarını yaptırmaları uygundur. Koltukaltı terlemesi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişim modülümüzü kullanınız.

Ayrıca online randevu alarak da doktorunuza ulaşabilirsiniz. Şimdiden kuru, sorunsuz, toplum içinde güzel bir hayat diliyoruz.