preloader

Pzt-Cum (08:00 - 18:00)

Paz-Cmt (10:00 - 15:00)

İstanbul, Batı Ataşehir

AĞAOĞLU MYWORLD, SUNCİTY, 2C-16

Edit

Online Görüntülü Görüşme

Online Görüntülü Görüşme ve E-posta servisimiz ile artık sizlere daha hızlı hizmet veriyoruz. Sizde hemen online randevunuzu alın.

İletişim

Blog

HİPERHİDROZ NEDİR?

HİPERHİDROZ NEDİR?

Hiperhidroz veya aşırı terleme, çok fazla mutsuzluk üreten yaygın bir bozukluktur.  Amerikalıların tahmini %2-3’ü koltuk altı (aksiller hiperhidroz) veya ayakların avuç içi ve tabanlarının (palmoplantar hiperhidroz) aşırı terlemesinden muzdariptir.  Koltuk altı sorunları geç ergenlik döneminde başlar, avuç içi ve tek terleme genellikle daha erken başlar, 13 yaş civarında (ortalama olarak).  Tedavi edilmezse, bu sorunlar yaşam boyunca devam edebilir. Terleme utanç vericidir, kıyafetleri lekeler, romantizmi mahveder ve iş ve sosyal etkileşimleri karmaşıklaştırır.  Şiddetli vakaların da ciddi pratik sonuçları olabilir, bu da ondan muzdarip insanların kalem tutmasını, araba direksiyonunu tutmasını veya el sıkışmasını zorlaştırabilir.

Hiperhidrozise Ne Sebep Olur?

Nörolojik, endokrin, bulaşıcı ve diğer sistemik hastalıklar bazen hiperhidroza neden olabilir, ancak çoğu durumda başka türlü sağlıklı olan kişilerde görülür.  Isı ve duygular bazılarında hiperhidrozu tetikleyebilir, ancak hiperhidrozdan muzdarip birçok kişi, ruh hallerine veya hava durumuna bakılmaksızın neredeyse tüm uyanma saatlerini terler.

Hiperhidroz Tedavisi Nedir?

Hiperhidrozun nedenleri ve tetikleyicilerinin sistematik bir değerlendirmesi ve ardından tedaviye makul ve kademeli bir yaklaşımla, bu sinir bozucu bozukluğu olan birçok insan bazen iyi sonuçlar elde edebilir ve yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Aşırı terlemeyi tedavi etme yaklaşımı genellikle aşağıdaki gibidir: Düşük dozda metal tuzu (genellikle alüminyum) içeren tezgah üstü antiperspirantlar genellikle ilk önce denenir çünkü bunlar kolayca elde edilebilir.  Alüminyum klorür içeren ter önleyiciler (örneğin Bazı Dri), diğer ter önleyiciler başarısız olduğunda daha etkili olabilir. Alüminyum klorür hekzahidrat içeren reçete mukavemeti ter önleyiciler. İyontoforez, iyonize musluk suyunu doğrudan elektrik kullanarak cilde geçirir. Oral ilaçlar, Antikolinerjikler terlemeyi azaltır. Botoks (botulinum toksini) -A, aşırı aksiller (koltuk altı) terlemenin tedavisi için ABD’de FDA tarafından onaylanmıştır.

MiraDry ; Bu teknik ter bezlerini kalıcı olarak öldürmek için mikrodalga enerjisi kullanır.

Lazerler; Lazerler koltuk altı ter bezlerini hedefleyebilir ve öldürebilir.

Ameliyat;  Torasik sempatektomi adı verilen bir prosedür son çare olarak düşünülebilir.

Alüminyum Klorür Heksahidrat ve Aşırı Terleme

Düzenli ter önleyiciler aşırı terlemeyi tedavi edemediğinde, çoğu doktor, alüminyum klorürün reçete mukavemeti versiyonu olan alüminyum klorür hekzahidrat (Drysol) önererek işe başlar.  Yatmadan hemen önce 2 ila 3 gece arka arkaya, daha sonra haftada bir kez iyileşmeyi sürdürmek için uygulanır.  Bu tedavi, problemi aşırı koltuk altı terlemesi olan birçok hasta için makul derecede iyi çalışır, ancak avuç içi ve tek terlemeli hastaların çoğu için tatmin edici değildir. Drysol’ün ana yan etkisi, her zaman olmasa da bazen uygulamadan önce cildin kuru olduğundan ve ilacın daha sonra tamamen kurumasına izin vererek üstesinden gelebilen tahriştir.  Ayrıca, kullanım sıklığını azaltmak veya bir kortikosteroid içeren losyonlar gibi anti-enflamatuar ilaçlar uygulamak yardımcı olabilir.

 Aşırı Terleme için İyontoforez

İyontoforez 50 yıl önce aşırı terlemenin tedavisi olarak tanıtıldı.  Muhtemelen ter kanalını geçici olarak engelleyerek çalışmasına rağmen, kesin etki mekanizması hala belirsizdir.  Prosedür, haftada birkaç kez, seans başına yaklaşık 10-20 dakika boyunca cilde bir elektrik akımı iletmek için su kullanır, ardından hastanın cevabına bağlı olarak 1 ila 3 hafta aralıklarla bir bakım programı uygulanır.  İyontoforez tedavileri ağrılı değildir.Hastalar bu tedaviye yönelik cihazları doktor reçetesi ile satın alabilirler.  Tıbbi sigortacılar bazen maliyeti karşılar.

Aşırı Terleme için Oral İlaçlar

Glikopirolat (Robinul) gibi oral antikolinerjik ilaçlar aşırı terleme için yaygın olarak kullanılmaz, çünkü çalışmak için genellikle ağız kuruluğu, bulanık görme ve idrar retansiyonu gibi yan etkiler üretir.  Oral ilaç genellikle birinci basamak tedavileri başarılı olmayan kişiler için ayrılmıştır.

Botoks ve Aşırı Terleme

Kasları geçici olarak felç edebilen bir sinir toksini olan Botulinum toksini A (Botox), genellikle kırışıklıkların kozmetik tedavisi olarak haberlerde yer almaktadır.  Ancak aslında kas spazmlarının ve bazı baş ağrılarının tedavisinde olduğu gibi bir süredir tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır.  Son tıbbi niş aşırı koltuk altı terlemesinin tedavisidir.

Her koltukaltında yaklaşık 25 ila 20 noktaya çok ince bir iğne ile az miktarda Botox enjekte edilir.  Bu terlemeden 14 aya kadar rahatlama sağlayabilir.  Enjeksiyonlar rahatsız edicidir, ancak çok küçük bir enjeksiyon iğnesinin kullanılması onları tolere edilebilir hale getirir.Şimdi bu tedavi hiperhidroz için FDA onayı aldığından, birçok sağlık sigortası, diğer tedaviler başarısız olduktan sonra enjeksiyonları ve Botox’un kendisini kapsamaktadır.Şu anda, FDA, Botox’u ayakların avuç içi ve ayak tabanlarının terlemesi için onaylamadı, ancak bazı doktorlar bunu başarılı bir şekilde etiket dışı bir kullanım olarak uyguluyorlar.  Avuç içi enjeksiyonları daha fazla ağrıya neden olur, enjeksiyonları rahat ettirmek için sinir bloklarının ellerini uyuşturmasını gerektirir.  Vasıflı uygulayıcılar baş ve yüz için de Botoks kullandılar.

Miradry ve Lazerler

Mikrodalga enerjisi – miraDry, aşırı koltuk altı terlemesinin tedavisi için 2011 yılında FDA onaylı bir tedavidir.  Ter bezlerinde ısıyı hedef alan ve onları yok eden elektromanyetik enerji kullanan noninvaziv bir tedavidir.  Lokal anestezi kullanılır ve bu bir saatlik işlem sırasında cilt soğutulur.  Optimal etki için 2-3 kez tekrarlanabilir.

Lazerler

 Lazerler, koltuk altı ter bezlerini yok etmek için dar bir ısı demetini ısıtabilir ve daha hızlı bir iyileşme ile daha hızlı yapılabilir.

Aşırı Terleme Cerrahisi (Sempatektomi)

Torasik sempatektomi, terlemeden sorumlu sempatik sinirlerin cerrahi olarak bloke edilmesidir (klips, kesme, veya yakarak).  Sempatektomi, derideki ter bezlerine sinir arzının bir kısmını yok etmeye yönelik bir ameliyattır.  Cerrah, koltuk altının hemen altındaki iki kaburga arasına göğsüne özel bir endoskopik alet yerleştirir.  Sempatektomi hem etkili hem de risklidir.  Daha yeni endoskopik tekniklerle bile, komplikasyonlar vücudun diğer bölgelerinde aşırı terleme ve akciğer ve sinir problemlerini içerebilir.  Bu komplikasyonların birçoğu ciddi ve geri dönüşümlü olmadığından, bu seçenek nadiren kullanılır ve daha sonra sadece son çare olarak kullanılır.