Botoksla Aşırı Terleme Tedavisi

Botoksla terleme tedavisi

Botoks Nedir?

Botoks, bir Botulinum toxinidir (“Clostridium Botulinum bakterisi” tarafından üretilen bir proteindir). FDA tarafından 1989 yılında klinik kullanım için onaylanmıştır. Botulinum Tip A (BTX-A) ve Tip B (BTX-B) formları vardır.
Aşırı terleme için BTX-A kullanılmaktadır. İntradermal (cilt içine) enjeksiyon uygulanmaktadır.

Her vial içinde 100 ünite nörotoksin + 0.5 mg Albumin + 0.9 mg sodyum/klor (NaCl) bulunmaktadır.

Botoks Nasıl Etki Gösterir?

Botoks, sinir uçlarındaki uyarıyı bloke ederek (durdurarak) ter bezlerinin yanındaki küçük kasları felç ederek ter boşalmasını ve salgılanmasını kontrol etmektedir.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Blefarospasm (göz kapağı kaslarında kasılma), servikal distoni, koltukaltı hiperhidrozu (aşırı terlemesi), şaşılık (strabismus), akalazya, bazı nöropatiler ve migren başağrısı.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Koltukaltı terlemesi (armpit sweating) ve koltukaltı pis kokusu (armpit bromhidrosis); Klasik ETS ameliyatı sonrası hastaların yarısından çoğunda ameliyat sonrası “reaktif terleme” vücudun başka bölgelerinde (sırt, göbek, kasık, popo, vs) rahatsız edici düzeyde olabilmektedir. Maalesef zamanla da geçmemektedir!

Bu istenmeyen yan etkilerden uzak durmak için hem hastalar hem de doktorları artık daha çok cerrahi dışı tedaviyi tercih etmekte ve önermektedirler. Bu amaçla koltukaltına (her iki tarafa aynı seansta) “botoks” uygulaması çok ciddi fayda sağlamakta ve bahsedilen reaktif terleme de olmamaktadır.

Koltukaltı terlemesi

Koltukaltı terlemesi ve botoks

Koltukaltı pis kokusu (bromhidroz), ‘apokrin ter bezlerinden’ kaynaklanmaktadır; özellikle koltukaltı ve kasıklarda bulunurlar. Botoks uygulaması bu durumda da ciddi başarı göstermektedir.

Avuç içi el terlemesi (palm sweating = sweaty hands);

El botoksu - Op. Dr. Erkan Yıldırım

Her avuç içinde her 1,5 cm x 1,5 cm’lik alana 2 ünite cilt içine botoks enjekte edilmelidir; her avuç içi için ortalama 40-50 enjeksiyon gerekmektedir. Parmaklar için de (baş parmak hariç) iç yüzeyine her parmağa 3’er enjeksiyon toplam 12 enjeksiyon uygulanır.

El terlemesi için genellikle koltukaltına göre daha yüksek botoks dozlarına ihtiyaç vardır; Her el için Botox 120-220 ünite ve Dysport kullanılacaksa 120 ünite “intradermal = cilt içine” enjekte edilerek kullanılır.

Ayak tabanı terlemesi (sole sweating = sweaty feet);

Ayak Botoks - Op. Dr. Erkan Yıldırım

Her iki ayak tabanına yine her 1,5 cm x 1,5 cm’lik alana 2 ünite enjeksiyon cilt içine(intradermal) uygulanmalıdır.

Kafa – yüz terlemesi (cranifacial hyperhidrosis);

Botoksun kafa – yüz terlemesinde etkinliğini gösteren çok az çalışma vardır.

Botoks Nasıl Yapılır?

 • Her Botoks viyali içinde 100 ünite botulinum A toksini vardır.
 • Kullanılacak botoks viyali (derin dondurucuda saklanmalı, kullanıldıktan sonra kalan kısmı buzdolabı kapağında 2 hafta  kalabilmektedir) 4,0 mL serum fizyolojik ile sulandırılmalıdır.
 • İnsülin iğnesi (0.5 mL) kullanılmalıdır. Botoks uygulamasına başlamadan önce uygulama sahası mutlaka batikon ile silinmelidir ve müdahaleden en az 30 dk önce lokal anestezikli kremle uyuşturulmalıdır; genel anesteziye ihtiyaç yoktur; ağrılı olacağından, “el ve ayak botoksunda” mutlaka anestezinden sinir blokajı ile ağrı kontrolü yapılması sağlanmalıdır!
 • Koltukaltı aşırı terleme bölgesi, terleme sahasının sınırlarını belirlemek için işlemden önce mutlaka “iyot-nişasta testi” yapılmalıdır.
 • Terleme sahası belirlendikten sonra (1,5 cm x 1,5 cm’lik alanlara çizim yapılarak ayrılır) intradermal (cilt içine) enjeksiyonlar her 1,5 cm x 1,5 cm’lik alana 2 ünite (max) sulandırılmış botoks enjekte edilir.
 • Her iki koltukaltı bölgesi aynı basamaklar takip edilerek aynı seansta takriben
 • 30 dk.da tamamlanmaktadır. İşlem sonrasında enjeksiyon sahası dilüe alkol ile silinmelidir .
 • Avuç içi ve ayak tabanı aşırı terlemesinde, benzer basamaklarla botoks karışımı hazırlanarak intradermal (cilt içine) uygulanır; *ancak, bu bölgeler koltukaltına göre biraz daha ağrılıdır; avuç içi için işlem öncesi buz kullanılabilir ya da anestezi hem sedasyon hem de el veya ayak için üst seviyeden sinir blokajı yaparsa işlem daha rahat uygulanabilir. Yine enjeksiyon sahası yaklaşık 1,5 cm x 1,5 cm’lik alanlara ayrılarak (çizerek) uygulama yapılır.

Başarı oranı ve süresi nedir?

 • Başarı oranı çok yüksektir.
 • Hayat kalitesini ciddi oranda iyileştirir.
 • Etki uygulamadan 3 gün sonra farkedilmeye başlanır; 2. hafta sonunda etki tam oturur.
 • Hastalar mutlaka 15. gün kontrole çağrılmalı ve gerekirse ek tamamlayıcı botoks uygulaması yapılmalıdır.
 • Genellikle etki 4-6 ay sürmektedir; yılda 2 veya 3 defa yapılacak işlemle hem istenilen etkinlik sağlanmış olacak, hastalar sosyal hayatlarına aktif katılabilecekler hem de ETS ameliyatının olası komplikasyonlarıyla karşılaşmamış olacaklardır.

Botoks yan etkileri nelerdir?

 • Önerilen dozda kullanıldığında yan etkiler azdır.
 • Bazen, kuvvet kaybı, görme problemi ve baş dönmesi yapabilir; araç kullanmayın!
 • Botoks içeriğine allerjik durumunuz varsa, uygulama yerinde enfeksiyon
  (iltihap) varsa kullanmayın!
 • Kaşınma, döküntü, astım benzeri şikayetler, baş dönmesi ve bayılma hissi bildirilmiştir; bu durumlarda mutlaka tıbbi yardım alınız! Başka enjeksiyon yaptırmayınız!
 • Kanama problemi varsa doktorunuzu uygulamadan önce mutlaka uyarın!
 • Gebelerde botoks kullanmayın!
 • ALS, Lou Gehrig Hastalığı, Myastenia Gravis veya Lambert Eaton sendromu olanlarda botoks kullanmayın! Uzak durun!

Bunlar da İlginizi Çekebilir: