Aşırı Terlemede Ets Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme ameliyatları “klasik” ve “endoskopik” olmak üzere iki farklı teknikle yapılır. Klasik terleme ameliyatı, bildiğimiz açık ameliyattır ve ciltte uzun kesiler açılarak yapılır. Son zamanlarda yaygınlaşan endoskopik ETS ameliyatı ise halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen ameliyat türüdür. Her iki ameliyatın hastalık üzerine olan tedavi edici etkisi aynıdır. Klipsli Ets ameliyatı her mevsim rahatlıkla (hastanın ameliyatı kaldırabildiği durumlarda) yapılabilir.

aşırı terleme tedavisi-ets tedavisi

Klipsli ETS ameliyatı yüzde aşırı terleme ve/veya kızarma, ellerde aşırı terleme, koltuk altında ve ayaklardaki aşırı terleme problemlerine çözüm getirir. Ameliyat ile çıkarılan sempatik zincirin sinirlerini gönderdiği bölgedeki (Örneğin: T2 sempatik zincir yüz; T2-T3 sempatik zincirler el; T3-T4 sempatik zincirler koltuk altı bölgesine sinirlerini gönderir, ..vb) ter bezlerinde oluşabilecek terlemeyi sonlandırır. ETS, genel vücut terlemesi için kullanılmaz.

Klipsli ETS ameliyatı adını tekniğinden ve bu tekniğin uygulandığı bölge ve işlemden alır. “Thoracic” terimi anatomik bir bölge adıdır ve bu bölge göğüs ya da göğüs boşluğu ve içindeki tüm organ ve dokuları kapsar. Ameliyatın adında geçen “Endoscopic” terimi ise, kullanılan endoskop adındaki ucu ışıklı kameralı aletten adını almaktadır

Bu teknikte, koltuk altı bölgesinden bir santimetre uzunluğundaki 2 adet cilt kesisinden (Resim 1 : ETS ameliyati için "cilt kesi yerleri", 1 cm.lik iki adet cilt kesisi) , endoskop ile işlem yapılacak göğüs boşluğuna girilerek 

(Resim 2 : Endoskop ile göğüs boşluğuna girip bakarak "sempatik sinir zincir``in yerinin tespiti ) sempatik zincirlerin bulunduğu

aşırı terleme tedavisi operasyonu

 bölgeye gelinir ve cerrah bir televizyon ekranına yansıyan görüntülere bakarak ameliyatı gerçekleştirir. Bu ameliyatta klasik ameliyatlarda olduğu gibi uzun cilt kesisi yapılmaz, 1 – 1.5 santimetre uzunluğundaki kesiler yeterli olur. 

Bu nedenle, bu yöntemle yapılan ameliyatların tümü, halk arasında “kapalı ameliyat” ya da “izsiz ameliyat” olarak bilinmektedir.

“Sympathectomy” sempatik zincirin (aşırı terlemeye neden olan sinir zinciri) uygun cerrahi teknik ile belirlenen seviyede çıkartılmasıdır.

klipsli-ets-tedavisi

Sonuç olarak, Endoscopic Thoracic Sympathectomy ameliyatı (ETS), göğüs boşluğuna, ucu ışıklı kamera ile girilerek, oradaki aşırı terlemeye neden olan sempatik düğümün(sinirin), cerrahi olarak belirli bir kısmının çıkarılması veya çıkarılmayıp ilgili sinir düğümünün üstünden ve altından klips yerleştirerek [Resim 3 : Klipslerin" konacağı yerler gösterilmektedir (siyah yatay-kısa çizgiler) ], sinir iletiminin ya da sinir boşalımının önlenmesidir. Göğüs boşluğunun hem sağ hem de sol tarafından girilerek yapılır.

 

ETS Ameliyatında Normal- Klipsli Farkı;                          

 ETS ameliyatı, sinirin klipslenmesi veya kesilmesi yoluyla iki şekilde yapılabilir. Klipsli yöntemde, özellikle ameliyat sonrasında dengeleyici terlemesi dayanılmaz düzeyde olup hastayı rahatsız edecek hasta grubunda (%5-8), %10–20 gibi bir geri dönüş şansı olabilir. Hastaya bu ayrıntı anlatıldıktan sonra klips ile mi, yoksa ilgili sinir düğümünün tamamen çıkarılması yöntemi ile mi ameliyatın yapılacağı hastanın tercihine bırakılır. Her iki tedavi yönteminde, başarı oranları benzerdir.

ETS ameliyatının klasik ameliyata göre avantajları; 

TeknikKesi YeriKesi UzunluğuSüreRisklerGeri Dönüşİyileşme Süresi
Klasik Teknik (Açık Ameliyat)-klipsli veya klipsiz Göğüs duvarında koltukaltı kıl çizgisi üzerinde 7-8 cm.lik ameliyat kesisi 1-1.5 saat(tek taraf); NOT:* 2-3 hafta sonra karşı taraf Ağrı
Kanama
Enfeksiyon
Göğüs boşluğunda hava (pnömotoraks)
Klips yapılanlarda nadiren (%10-20) Normal aktiviteye dönüş: 7-10 gün
Endoskopik (ETS) Kesmeli Teknik Göğüs duvarında koltukaltı kıl çizgisi üzerinde veya uygun bölgeden 2 tane endoskop giriş deliği 1.5 cm.lik ameliyat kesisi 30-55 dk (tek taraf); AYNI seansta karşı taraf da yapılabilir* Ağrı daha az Yok Normal aktiviteye dönüş: 2-4 gün
Endoskopik
(ETS) Klipsli Teknik
Göğüs duvarında koltukaltı kıl çizgisi üzerinde 2 tane endoskop giriş deliği 1.5 cm.lik ameliyat kesisi 30-55 dk (tek taraf); AYNI seansta karşı taraf da yapılabilir* Ağrı daha az Klips yapılanlarda nadiren (%10-20) Normal aktiviteye dönüş: 2-4 gün

Ets Ameliyatın Etkisi

Ameliyatın etkisi ameliyat sırasında, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk içerisinde). Ameliyat sırasında ellerin kuruduğu farkedilir ve aynı zamanda sempatik baskının kalkması sonucunda ellerdeki damarlar genişlediği için oksijenlenmeleri artar ve ısınırlar. Hasta ameliyattan aşırı terleme sorununundun kurtulmuş olarak uyanır.

Ets Ameliyatından önce hazırlık aşamasında aşağıdaki işlemler yapılır;

• Solunum ve kalp muayenesi

• Hastalığın hikayesi alınır

• Laboratuvar tetkikleri

• Düz ve yan akciğer grafisi (gerekirse 'Göğüs Tomografisi' - BT) 

• Elektrokardiyogram (EKG) (gerekirse 'Kardiyoloji konsültasyonu')

• Dahiliye konsültasyonu (diğer terleme nedenlerinin araştırılması; tiroid,..vb)

• Anestezi konsültasyonu (Ameliyata uygunluğun değerlendirilmesi)

• Ameliyat gününün kararlaştırılması

Ameliyat günü, öğleden önce ETS ameliyatı olanların çoğu (>%95), ameliyat gününün öğleden sonrası taburcu olabilirler. Açık ameliyat uygulananlar ortalama 3–5 gün hastanede kalabilirler.

Ets Ameliyatı Sonrası Geri Dönüş;

Terleme ameliyatı olanların ancak %5-8'inde “dengeleyici terleme” dediğimiz ameliyatın yan etkisi rahatsız edici bir şekilde görülebilir . Ancak bu terleme türü, hastanın aşırı terleme ile ilgili eski şikâyetlerini geri getirmez, çünkü vücudun başka bölgelerinde (göğüs ön duvarı, sırt ya da kasıklarda) kendini gösterebilmektedir. Geri dönüş, kesi ile ameliyat yapılanlarda (sempatik düğümlerin çıkarıldığı) söz konusu değildir. 

Sadece klips uygulananlarda geri dönüş mümkün olabilir. Ancak, klips uygulananlarda da, geri dönüş düşünüldüğü gibi yüksek değildir (%10–20). Klips çıkarılsa bile, sinirleri ezip nedbe dokusu oluşturmuş olacağı için, ameliyatın etkisi % 80–90 oranında devam edecektir.

Ets Ameliyatı Başarı Oranları*

Hem klipsli ETS hem de klasik açık ameliyatta başarı oranları eşittir. 

Yüz terlemesi ve/veya kızarmasında başarı oranı; %95-%99,

El terlemesinde başarı oranı; %90-%95,

Koltuk altı terlemesinde başarı oranı; %90,

Ayak terlemesinde başarı oranı; %50'dir.