Ets Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Op. Dr. Erkan Yıldırım tarafından yazıldı..

Ets Ameliyatı Riskleri;

Klasik açık ve ETS tekniklerde ameliyat girişimine ait riskler hemen hemen aynıdır. Ağrı daha az olmakla birlikte,kanama, enfeksiyon, akciğer yaralanması, Horner sendromu,..vb riskler benzer sıklıktadır. Ancak, ETS ameliyatından sonra ağrı daha az ve kısa süreli olmaktadır.

Bir diğer avantaj ETS ameliyatı olanların çoğu (>%95) aynı gün taburcu olabilmekteyken, klasik açık teknikte hemen hemen tüm hastaların ortalama 3-5 gün hastanede yatış sürmektedir. Aynı şekilde ETS ameliyatında iyileşme, açık ameliyat tekniğine göre daha hızlı olmakta (ortalama 3 gün) ve hasta normal sosyal hayatına erkenden dönmektedir (açık teknikte toparlanma 7–10 gün sürmektedir). 

Dengeleyici terleme, çoğu hastada “reaksiyonel” olarak ameliyat sonrası meydana gelmektedir. %92 hastada dengeleyici terleme sorun olmamaktadır. Rahatsız edici olmadığı gibi kapalı yerlerde (göğüs ön duvarı, sırt ya da kasıklarda) meydana geldiği için birçok hasta bunu bir problem olarak görmemektedir. Bu durum, ameliyat olmuş hastaların %5-8 ‘inde sıkıntılı olabilmektedir.