Aşırı Terlemede Tıbbi Tedavi

Aşırı Terlemede Tıbbi Tedavi

AŞIRI TERLEMEDE TIBBİ TEDAVİ - Cerrahi tedavi (klipsli ETS ameliyatı) uygulanmayanlarda, uygulanamayanlarda, cerrahi tedaviyi istemeyenlerde, cerrahi tedaviden önce veya ihtiyaç halinde ameliyat sonrası uygulanan ilaç ve yöntemleridir.
Genel önlemler 

 • Ayaklara banyodan sonra pudra uygulanabilir,
 • Deri ve yünlü kıyafetler giyilmez,
 • Lastik ve sentetik materyaller önlenmelidir.

Aşırı Terleme Tedavisi - Klipsli Ets Ameliyatı

Aşırı Terleme Tedavisi - Klipsli Ets Ameliyatı

Aşırı terlemesi olanların tedavilerinde 2 farklı yaklaşım uygulanmaktadır. Birincisi, cerrahi yaklaşım (ETS – endoskopik torakal sempatektomi; açık yaklaşım ya da kapalı klipsli ETS yaklaşımı) diğeri ise cerrahi-dışı yani tıbbi (medikal) tedavi yaklaşımıdır. Tıbbi yaklaşımda cerrahi dışı ilaçlar, losyonlar, kremler, iyontoforez (düşük voltajlı elektrik akımı el veya ayak terlemesi için düzenli aralıklarla uygulanır) ve botoks uygulamasıdır ( daha çok koltuk altı terlemesi için uygulanır).

Koltuk altı Terlemesi Çözümü

Koltuk altı Terlemesi Çözümü

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir?

Aşırı koltuk altı terlemesi, aşırı terleme şikayetleri olanlar için bu durum büyük sıkıntı ve ızdırap yaratacak bir durumdur. Koltuk altı terlemesi nedenleri çok belirgin değildir. Genellikle beynimizde meydana gelen kimyasal sempatik deşarj sonrası özellikle yüz, eller, koltuk altı ve ayaklarda aşırı terleme meydana gelmektedir. Bu terlemenin miktarı bazı kişilerde oldukça fazla olmaktadır. Aşırı terlemeyi kontrol etmek veya önlemek çok ciddi bir sorun haline gelmektedir.

Yüz Terlemesi ve Yüz Kızarması Tedavisi

Yüz Terlemesi ve Yüz Kızarması Tedavisi

Yüz Terlemesi ve yüz kızarması (blushing) insan ilişkilerini oldukça olumsuz etkileyebilen ve sosyal fobiye dahi sebep olabilen bir durumdur. Bu kişilerde bazen psikolojik sorunlar derinleşebilmektedir.

Yüz kızarması veya eritrofobi birden kendiliğinden başlayabildiği gibi stres nedeni olan herhangi bir durum da sebep olabilir;

 • Başkasıyla konuşmak,
 • Sunum yapmak veya 

Aşırı El ve Ayak Terlemesi

El, Ayak ve Koltukaltı Aşırı Terlemesi

Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır. Kişilere mutsuzluk veren toplumun %2-3'ünde görülen bir rahatsızlıktır.

El ve ayak terlemesi (palmoplantar hiperhidroz) hem ellerde hem de ayaklarda aşırı terleme olmasıdır.

Koltukaltı terlemesi daha çok ergenlik döneminde başlasa da el ve ayak bölgelerindeki aşırı terleme daha erken çocukluk döneminde başlar.

Terleme Ameliyatı Kimlere Önerilmez?

Terleme Ameliyatı Kimlere Önerilmez?

 • Daha önce, cerrahi olmayan yöntemleri (iyontoferez, botox, ilaç) denememiş olan hastalara önerilmez. Ancak tercih yine hastanındır. Geçici yöntemlerin tekrarlayan maliyetleri düşünüldüğünde, zaman ve para harcamak istemeyen her hastaya cerrahi yöntem uygulanabilir.
 • Daha önce göğüs cerrahisi ameliyatı geçirmişlere önerilmez.
 • Ameliyatta, cerrahın görüş alanını engelleyebilecek akciğer zarında yapışma ya da nedbeleşme yapan durumlarda (daha önce geçirilen torakotomi, torakoskopik girişimler ; tek-akciğer solutmaya engel olan yangısal akciğer hastalığı ve/veya kalp hastalığı olanlarda; yoğun akciğer zarı yapışıklığı olanlarda) önerilmez
 • Ameliyatı kaldıramayacak diğer tıbbi problemleri olanlara (ileri düzeyde akciğer ve kalp yetmezliği olanlar)

İletişim

 • Adres
  Doktorlar Merkezi, Abdi Ipekci cd, No: 57, Reasurans Han, E-Blok, K.4, Nisantasi / ISTANBUL
 • Telefon(Mua: Randevu)
  +90-212-219 3241
 • Cep
  +90-505-247 0854
 • Fax
  +90-212-219 2865
 • Mail Adresi 
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Op. Dr. Erkan Yıldırım

 

info-iconh-index: "13" i10-index: "15"